Od kilku dni długoterminowe prognozy modeli numerycznych, wskazują na możliwość znacznego ochłodzenia za tydzień.

Jednak nie wszystkie z nich, gdyż model GEM sugeruje, że za tydzień temperatury miałby osiągać niemal 20 stopni na południu kraju.

W przyszła niedziele model Gem prognozuje znaczny kontrast,. Na północy kraju 1-4 stopnie, a na południu nawet około 20.

Spływ zimnego powietrza nad Skandynawie i północną Rosję rozpocznie się już we środę i będzie to bardzo zima masa powietrza i jest to już pewne na 100%. Sam spływ tej masy do nas jest już pod znakiem zapytania, gdyż jak widać wyżej model GEM prognozuje jedynie sięgnięcie chłodnej masy powierza dla Polski północnej.

Z północnego wschodu spłynęłoby mroźne powietrze.

Podobna prognozę miała dziś aktualizacja modelu GFS z godziny 06 UTC. Główny strumień chłodu ma skierować się nad Rosję i tylko lekko zahaczyć północno-wschodnią Polskę, a na południu kraju, byłoby powyżej 10 stopni.

Niestety aktualizacja GFS z 12 UTC, jest już zupełnie inna. Wskazuje ona na spływ bardzo zimnego powietrza z północnego wschodu. Podobną koncepcje przewiduje model ECMWF, który prognozuje wtargnięcie zimnej masy powietrza na obszar Polski.

W przeciwieństwie do modelu Gem , gfs na ten sam termin przewiduje mróz całodobowy.

Analizując wiązki prognoz GFS, w okresie prognozowanego ochłodzenia panuje duży rozrzut wiązek temperatur. Głowna realizacja prognozy jest skrajnie chłodna, spora ich część wskazuje na brak ochłodzenia. Poniżej wiązki dla północnej i południowej Polski.

 

Wiązki prognoz  temperatury na 2 m dla południowej Polski wskazują na spory rozrzut od -10 do plus 10,.

 

W północnej Polsce ochłodzenie wydaje się być przeszacowane, gdyż wskazuje na nie większość wiązek.

Na koniec porównanie poszczególnych ostatnich prognoz modelu GFS i ECMWF. Wcześniejsze aktualizacje modeli zakłady ochłodzenie połączone z dość obfitymi opadami śniegu. Obecnie modele przychylają się do wersji w której miałoby nadejść ochłodzenie bez opadów śniegu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

krzychoPrognoza pogodyOd kilku dni długoterminowe prognozy modeli numerycznych, wskazują na możliwość znacznego ochłodzenia za tydzień. Jednak nie wszystkie z nich, gdyż model GEM sugeruje, że za tydzień temperatury miałby osiągać niemal 20 stopni na południu kraju. Spływ zimnego powietrza nad Skandynawie i północną Rosję rozpocznie się już we środę i będzie to...Pogoda to nasz żywioł
3 794 razy otworzono stronę